Uçağı IŞİD mi düşürdü?

Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinden Rusya’nın St. Petersburg şehrine giderken düşen Rusya’da kayıtlı “KAGALIMAVİA” (METROJET) hava yolu şirketine ait 7K-9268 sefer sayılı uçağın asıl sahibinin, Türkiye’de faaliyet gösteren bir turizm şirketler grubu olduğu ortaya çıktı.

Uçağın ait olduğu METROJET hava yolu şirketi PRİNCE GROUP’un şirketlerinden biri. PRINCE GROUP’un yönetim kurulu başkanı ve kurucusu Çeçen asıllı bir iş adamı olan İsmail Lepiyev. Lepiev, SSCB dağıldıktan sonra Çeçenya’dan Türkiye’ye eğitim için geldi. Üniversite eğitimi sonrası Antalya’da iş hayatına atıldı. Antalya’da yıllarca turizm sektöründe çalışan İsmail Lepiyev, başarılı bir iş adamı oldu ve kuyumculukla başlayan kariyerini, Türkiye, Rusya ve dünyada birçok şirketlerin sahibi veya ortağı olarak sürdürüyor.

PRİNCE GROUP, Mısır’da, kendilerine ait olan uçağın düşmesi nedeniyle şirketin resmi web sitesinde paylaştıkları açıklamada, Mısır’dan kalkan ve Rusya’ya giden uçağın teknik sorunu olmadığını ve büyük ihtimalle IŞİD terör örgütün düşürdüğünü duyurdu.

Ajans Kafkas PRINCE GRUBUN resmi açıklamasını dikkatinize sunmaktadır:

31 EKİM 2015 CUMARTESİ GÜNÜ SABAH SAATLERİNDE, “ MISIR’IN ŞARM EL ŞEYH KENTİNDEN RUSYA’NIN ST. PETERSBURG ŞEHRİNE GİDERKEN METROJET HAVAYOLU ŞİRKETİNE AİT  AİRBUS A-321 TİPİ UÇAK, 217 YOLCU VE 7 MÜRETTEBATI İLE BİRLİKTE KALKIŞTAN 23 DAKİKA SONRA SİNA YARIMADASINDA DÜŞTÜ.” HABERİYLE DERİNDEN SARSILDIK.

224 İNSANIMIZIN KAYBINDAN DUYDUĞUMUZ ACI SONSUZDUR. RUSYA’NIN VE TÜM İNSANLIK ALEMİNİN BAŞI SAĞOLSUN.

OLAYIN BAŞINDAN İTİBAREN ŞİRKET MERKEZİNDE KRİZ MASASI OLUŞTURULARAK YAPILAN TEMASLAR VE RESMİ-GAYRİRESMİ ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDAN ALINAN BİLGİLER SONUCU ŞİRKETİMİZCE AŞAĞIDAKİ DEĞERLENDİRMELER YAPILMIŞTIR:

1 – UÇAĞIN TEKNİK DONANIMININ VE BAKIMININ TAM VE KUSURSUZ OLDUĞU; UÇUŞA HAZIR HALE GETİRİLMESİ VE UÇUŞ GÜVENLİĞİ İÇİN  GEREKLİ TÜM ÖNLEMLERİN YERİNDE VE ZAMANINDA ALINDIĞI VE NİTEKİM BU HUSUSUN MISIR YETKİLİLERİNCE DE TEYİT EDİLDİĞİ;  DOLAYISIYLA UÇAKTA HER HANGİ BİR TEKNİK ARIZA SÖZKONUSU OLMADIĞI GİBİ UÇUŞ İÇİN ALINMASI GEREKLİ ÖNLEMLERİN DE EKSİKSİZ ALINDIĞI,

2 – MÜRETTEBATIN, GÖREV TANIMLARINA UYGUN EHİL KİŞİLERDEN OLUŞTUĞU,

3 – BU BÜYÜK FACİANIN SORUMLULUĞUNU “IŞİD” ADLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ÜSTLENDİĞİ, NİTEKİM OLAY YERİNDE YAPILAN İNCELEMELERDE EŞYA VE CESETLERİN 20 KM2’LİK BİR ALANA YAYILMIŞ OLMASININ, TERÖR SALDIRISININ BİR GÖSTERGESİ OLDUĞU, SALDIRININ CANLI BOMBA YA DA BAGAJ BÖLÜMÜNE YERLEŞTİRİLEN PATLAYICILARLA GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİNİ GÖSTEREN GÜÇLÜ EMARELERİN BULUNDUĞU,

4 – BULUNAN KARA KUTULARIN DEŞİFRE EDİLMESİYLE OLAYIN GERÇEK NEDENİ ORTAYA ÇIKACAK OLMAKLA BİRLİKTE ŞİRKETİMİZİN, OLAYIN OBJEKTİF BİÇİMDE TÜM YÖNLERİYLE AYDINLATILMASI İÇİN SONUNA KADAR ÇABA GÖSTERECEĞİ

HUSUSLARI KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.