“Çerkes sürgününü anmayalım diye gözaltına alındık”

Çerkes Sürgünü anma gününde, Moskova’da, dokuz kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan Beslan Teuvajev’e göre, polisin bu eyleminin sebebi, Anma gününün gerçekleştirilmesini önlemek.

Beslan Teuvajev, 21 Mayıs akşamı, “Vorobyevı gorı” metro istasyonu yakınlarında gözaltına alındı. Onunla beraber sekiz kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar 3 saat sonra serbest bırakıldı.

Beslan Teuvajev 21 Mayıs Çerkes Sürgünü Anma Günü için Sokolnik’te, Gayd Park’ta bir eylem yapılması talebiyle başvuruda bulundu. Ancak eylem, aynı saatte başka bir grubun eylem yapacağı gerekçesiyle reddedildi. Teuvajev anma eyleminin 22 Mayıs’ta yapılması için başvuruda bulundu, ama yeniden ret cevabı aldı.

Beslan Teuvajev’in ifadesine göre, 21 Mayıs akşamı “Vorobyevı gorı” metro istasyonu yakınlarında “arkadaşları ile öylesine toplanmıştı”. Teuvajev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Gözaltına aldıktan sonra parmak izlerimi aldılar, kimlik bilgilerimi yazdılar, fotoğraf çektiler. Bu tür eylemler için izin almak gerektiği konusunda da beni uyardılar” açıklamasında bulundu.

Beslan Teuvajev’e göre, polisin hareketi arkadaşları ile görüşmesini engellemeye yönelikti. Teuvajev, “Kanunlarımızda kaç arkadaşın bir araya gelebileceği, kaç kişinin bir araya gelemeyeceği yazmıyor. Gözaltına alınmam için bir dayanak yoktu” dedi.

Teuvajev, ayrıca, Kuzminki Parkı’nda Çerkes sürgününü anmak için yaptıkları üçüncü başvurunun da reddedildiğini söyledi. Teuvajev, başvuruyu aktivist Sana Harkovskaya’nın yaptığını belirtti.