Çerkes aktivist Yağan’dan Türkiye’deki depremzedelere başsağlığı mesajı

Çerkes aktivist İbrahim Yağan, Türkiye’de yaşanan depremlerle ilgili açıklamada bulundu.

Kabardey-Balkar doğumlu Çerkes aktivist İbrahim Yağan, Türkiye’de merkez üssü Kahramanmaraş olarak depremlerle ilgili başsağlığı mesajı yayımladı.

Depremi felaket olarak tanımlayan Yağan, “Eskilerin hikmetli bir sözü vardır, ‘Dünya tekerlek gibidir.’ diye. Evet halkımız maalesef bu tekerleğin altında defalarca kaldı. Özümüzü defalarca ezdi bu tekerlek. Şimdi de bir deprem felaketi yüreğimizi yaktı. Türkiye’de halkımızın maruz kaldığı deprem felaketi de, anavatanda zorbalıkla halkımızın savaşa sürüklenmek istenmesi de büyük bir felakettir.” dedi.

Kafkasya’ya değinen Yağan, “Tüm bu felaketlere karşın halkımız ve gençlerimizin bu felaketlere basiretli, fedakar, gayretli yaklaşım tarzı bizi yeniden cesaretlendirmiştir. Bu felaketler karşısında halkımızın direnme gayreti geleceğimizin ana vatanda olacağının hatırlatmasına yüce Allah’ın bir uyarısı olarak değerlendirmemiz gerekmez mi? Depremde hayatını kaybedenlere Allah cennetini kabul etsin kalanlara da sağlıklı yaşam diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kabardey-Balkar’da yaşayan İbrahim Yağan, Ukrayna-Rusya Savaşı ile gerçekleşen baskı politikaları nedeniyle Polonya’ya gitmişti.