Çeçenya’dan AGİT raporuna yanıt gecikmedi

Çeçenya Cumhuriyeti Ulusal Politika ve Dış İlişkiler Bakanı Dzhambulat Umarov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Çeçenistan’da yaşanan insan hakları ihlalleri, işkenceler, yargısız infazlar, STK’lar üzerindeki baskılar ve Çeçenya’daki eşcinsellere yönelik işkenceler üzerine yayınlanan araştırma raporu hakkında açıklamalarda bulundu.

Umarov yaptığı açıklamada: “AGİT Raportörü Wolfgang Benedek’in ifadeleri tamamen yanlış, bu rapor çok saçma. Raporda net bir kanıta yer verilmiyor sadece şüpheli olaylar ve ifadeler mevcut. Batı yanlısı medya yayınlarına referanslarla birlikte onlara hizmet eden bazı kişilerin ifadelerine geniş bir şekilde yer verilmiş. Dahası, Çeçen Cumhuriyeti topraklarında işkence gördüğü iddia edilen LGBT üyelerinin olmadığı uzun zamandan beri bilinmektedir. Eşcinseller yoksa, yargısız infazları hakkında nasıl konuşabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bakan, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın kabul etmesi halinde Çeçenya’ya AGİT heyetinin gelip yerinde inceleme yapabileceğini de belirtti.

“Uluslararası ilişkilerden sorumlu yüksek bir devlet otoritesine sahibiz. Bu suçlamalar yersiz ve boş olmasaydı AGİT, Çeçenya topraklarına gelir ve yerinde inceleme yapardı. Burada her şey şeffaf. Tüm soruları yanıtlamaya ve cumhuriyetimizde Rusya Federasyonu Anayasası’nda dile getirilen insan haklarının katı bir şekilde uygulandığını göstermeye hazırız. Ancak, şu ana kadar bu gerçekleşmedi, yalnızca kışkırtıcı provokatif raporlar yayınlandı. AGİT temsilcisi Benedek ile iş birliği yapmayacağız.”

Buna ek olarak Umarov, Avrupa’nın algı operasyonu yaptığını belirtti: “Şu anda Çeçenya liderliği bu tür kışkırtıcı materyalleri bilgi savaşında yeni bir aşama olarak görüyor. Avrupa’nın siyasi güçleri, tek tek bölgelerin ve bir bütün olarak Rusya’nın sınırlarını aşmaya çalışıyor. Bize hakaret etmek istiyorlar, yeni yılı bozmak istiyorlar! Bu rapor sadece bir iftira değil, bilgi savaşının yeni bir aşamasıdır. Asıl amaç, diğer ülkelerde Çeçenya ve Rusya hakkında olumsuz imaj oluşturmaktır.”