Çeçenya’da Rus ordusu tarafından öldürülen çocuğun ailesine tazminat ödenecek

İkinci Çeçenya-Rusya Savaşı sırasında Rus bombalaması sonucu Coharkale’de (Grozni) ölen çocuk için ailesine verilecek tazminat cezası belli oldu.

Krasnodar Bölge Mahkemesi, 1999 yılında İkinci Çeçenya-Rusya Savaşı devam ediyorken, Rus ordusunun Coharkale’yi (Grozni) bombalaması sırasında ölen 3 yaşındaki çocuk için ailesine 20 bin ruble tazminat ödenmesine kadar verdi.

Çocuğun annesi Natalya Zagudayeva, tazminat miktarının kendileriyle dalga geçilmek için düşük tutulduğunu belirtti. Zagudayeva, “Oğlumun ölümü ve tüm yaşanan acılar için 20 bin ruble tazminat verileceğini öğrendiğim zaman bunun dalga geçilmek için yapıldığını anladım, çünkü sadece davayı açabilmek için devlete 25 bin ruble vergi ödedim.” ifadelerini kullandı.

Zagudayeva’nın avukatı Sergey Melikov, merhumun annesinin üç senedir bu kararı beklediğini, daha önce tazminat için 2 milyon 426 bin ruble ödenmesini gündeme getirdiklerini, ancak mahkemenin bunu reddettiğini anlattı. Melikov, mahkemenin suçu kabul etmesinin pozitif bir gelişme olduğunu, bundan sonraki süreci yeni davalar açarak çözmeye çalışacaklarını bildirdi.