Çeçenya’da öldürülen gazeteciler anısına kitap

Caharkale’de Çeçenya’da yaşanan savaşlar sırasında vefat eden gazeteciler hakkında bir kitap yayımlandı.

Gazeteci Aza Gaziyeva’nın Çeçence hazırladığı “Sözün Savaşçıları” (Дешан б1аьхой) kitabı, 500 adet basılarak Caharkale’de yayımlandı. Kitapta birinci ve ikinci Çeçen savaşlarında öldürülen 15 gazeteci hakkında denemeler yer alıyor.

Çeçenya’da yaşanan son iki savaşta ölen gazeteciler hakkındaki kitap “Çeçen Yayınevi” tarafından “Sözün Savaşçıları” ismiyle yayımlandı. Kitap, Rusya devlet başkanı Boris Yeltsin’in, ordunun Çeçenya’ya girme kararını imzaladığı 11 Aralık 1994 olaylarının yıldönümü anısına yayımlandı.

Kitabın yazarı, gazeteci Aza Gaziyeva’nın ifadesine göre, kitabının yayınlanmasında milli politikalar, iletişim, basın ve enformasyon bakanlığının desteği oldu.

Gaziyeva, “Kitapta, Grozni bombardımana maruz kaldığında mesleğini yerine getirmeye çalışan gazetecileri anlatan yazılar toplandı. O dönemde Grozni’de yaşananları yansıtan, televizyon için çekim yaptıkları ve yaşananları yazdıkları için öldürülen gazeteciler anlatılıyor” dedi.

Kitapta birinci ve ikinci Çeçenya savaşında ölen 15 gazeteci hakkında yazılar yer alıyor.

Kitapta, 11 Ağustos 1996’da Caharkale’de federal kontrol noktsında öldürülen ORT muhabiri Ramzan Haciyev hakkında bir yazı var. “Vozrojdeniye” gazetesinin muhabiri Nina Efimova da kitapta yer alıyor. Efimova, Mayıs 1996’da 70 yaşındaki annesi ile birlikte kaçırıldı ve daha sonra ölü olarak bulundu. “Rusya Gazetesi” muhabiri Şamhan Kagirov da 12 Aralık 1995’de işe giderken vurularak öldürüldü.

500 adet basılan kitabın yazarı Gaziyeva, Kavkazki Uzel muhabirine yaptığı açıklamada, “Kitabımın Rusça olarak daha çok sayıda basılmasını elbette isterdim. Ama bu yapılabilir mi şu anda emin değilim. Umuyorum ki, bir zaman gelecek ve bu kitap Rusça da yayımlanacak” dedi.