Çelyabinsk’de bir mahkum daha hapishaneden kayboldu

2 nolu Çelyabinsk hapishanesinde, mahkumlardan Sultan İsrailov’un ölümü ile ilgili daha önce açıklamada bulunmuş olan mahkumlardan Anzor Mamayev ortadan kayboldu.

Tutuklular ve insan hakları savunucuları, İsrailov’un öldürülünceye kadar dövüldüğünü ve ölümünün ardından hapishanede açlık grevi başlattıklarını açıklamışlardı.

Mamayev’in ortadan kaybolduğunu, Rus yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Kadirov’un başında bulunduğu insan hakları konseyi üyesi Heda Saratova, Facebbok sayfası üzerinden açıkladı.

mamaevSaratova, “Anzor’un eşi Kameta, bugün (4 Ocak) bana telefon açtı. Anzor’u ne yakınları ne de insan hakları çalışanları bulamıyor! Anzor’u tüm imkanları kullanarak bulun. Aksi takdirde, adı çoktan kötüye çıkmış olan Çelyabinsk 2 nolu hapishanesinden bir ceset daha çıkaracaksınız” diye yazdı.

Mamayev’in, İsrailov cinayetiyle ilgili, Çelyabinsk bölge Sivil Gözlem Komisyonu üyesi Prihodkina’ya verdiği röportaj, 27 Aralık 2015’de yayımlandı.

Hapishanedeki mahkumlardan Sultan İsrailov’un cesedi 22 Aralık’ta bulundu. İsrailov’un cesedi hücrede, asılı olarak, bulundu.

İnsan hakları savunucularına göre, mahkum, gardiyanlar tarafından acımasızca dövüldü. İnternette morgda çekilen fotoğrafları yayımlandı. Fotoğraflarda travma izleri görülüyor.

26 Aralık’ta, 500’den fazla mahkum, Sultan İsrailov’un ölümünün araştırılması talebiyle açlık grevi ilan etti.

İxtc.org haber sitesinin verdiği bilgilere göre, daha önceden, Gulagu.net sitesine verilen röportajda, mahkumlardan biri, İsrailov cinayeti hakkında konuşan bir başka mahkum Nikolay Voloşin’in, hapishaneden kaybolduğunu açıklamışlardı.

Regnum’un verdiği bilgilere göre, Çeçenya insan hakları yetkilisi Nurdi Nuhajiyev, Anzor Mamayev’in cezasını çektiği Çelyabinsk hapishanesine, Çeçenya Sivil Gözlem  Komisyonu üyelerinden bir heyet gönderileceğini açıkladı.

Nuhajiyev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Çelyabinsk’e Sivil Gözlem Komisyonu üyelerini göndermeyi planlıyoruz. Anzor Mamayev’in ortadan kaybolmasının verdiği röportajdan dolayı intikam alınması olabileceği yönünde endişelerimiz var” dedi.