Çeçenlerin Avrupa’daki yürüyüşü sona erdi

Avrupa’daki Çeçen diasporası tarafından başlatılan yürüyüş Cenevre kentinde sona erdi.

Uluslararası “Barış ve İnsan Hakları” Derneği Başkanı Said Emin İbragimov ve destek grubunun 6 Ağustos günü Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa Konseyi binası önünden başlattığı 450 km’lik Hukukun Üstünlüğü ve Adalet için Büyük Yürüyüş, planlandığı üzere 6 Eylül 2019 günü İsviçre’nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği önünde tamamlandı.

Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa’dan gelen ve İsviçre’nin değişik bölgelerinden katılım sağlayan yaklaşık 100 kişilik bir grup, 6 Eylül 2019 Cuma günü saat 11:30 sularında Uluslararası Barış ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Said Emin İbragimov ve destek grubunu Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği binası önünde karşıladı. Burada gerçekleştirilen protesto gösterisinde Rusya Federasyonu’nun siyasi ve askeri liderliğinin Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’da 1994 yılından bu yana işlediği soykırım suçunun, savaş suçlarının ve insanlığa karşı suçlarının uluslararası bağımsız bir komisyon tarafından incelenmesi talebi konuşmacılar tarafından dile getirildi. Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosluğu dahil olmak üzere organizasyon komitesi tarafından toplanan imzalar ve başvuru metni BM yetkililerine teslim edildi.

Etkinliğin sonunda, 450 km’lik yürüyüşte yer alan katılımcılara Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Bakanlar Kurulu Başkanı Akhmed Zakayev’in 5 Eylül 2019 tarihli kararnameler ile verdiği onur diploması takdim edildi.

Kaynak: ÇCİTFK