Çeçenler Sözcü gazetesini kınadı

Sözcü gazetesi geçtiğimiz gün “Çeçenler Fatih’te silahlarla çatıştı” başlığıyla bir haber yayınladı.

Haberle ilgili Ajans Kafkas’a konuşan Çeçen Kafkas Muhacirleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Viskhadzhiev, olayın Çeçenlerle bir ilgisi olmadığını, Sözcü gazetesini kınadıklarını belirtti.

Ali Viskhadzhiev açıklamasında, “Ne yazık ki Çeçenlerle ilgili medyada negatif iddialarla karşı karşıyayız. Bunları siteleri daha fazla tık alsın diye yapıyorlar. Ayrıca ırkçı oldukları açık. Bizi her zaman kavga ve çatışmalarla yansıtıyorlar. Bu doğru değil, Çeçenler bütün insanlar gibi barış ve huzur içerisinde yaşamak isteyen bir halk. Olaya gelecek olursak, neden olayda etnik köken bu kadar öne çıkıyor anlamıyoruz ama gerçekte çatışma Gürcü kökenli grubun Rus uyrukluların iş yerini basmasıyla başlıyor. Çatışma onlar arasında yaşanıyor. Ölümler, yaralanmalar, arananlar var. Bunlar İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü ilgilendiren konular. Haber içeriğinde Çeçenlerle ilgili hiçbir şey yazmıyor zaten, sadece başlıkta geçiyor Çeçenler ifadesi. Fakat bizler Çeçenlerin bu tarz haberlerde isminin kullanılmasını, sırf haberler dikkat çeksin diye böyle başlıklar atılmasına karşıyız. Sözcü gazetesini kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesapları üzerinden Sözcü gazetesine tepki gösteren Çeçenler, gazetenin ciddiyetsizliğini eleştirdiler.

Gelen tepkiler üzerine Sözcü gazetesi haber başlığını değiştirip “İstanbul’da Rus ve Gürcüler arasında çatışma” yaptı.


Yorumlar
  1. Mükremin Öner

    Gazetelerin daha dikkatli olması gerekirken ne yazık ki, “Mal bulmuş Mağrubi gibi” haberleri çarpıtmaları sık sık oluyor. Tabi ki, bunlara gereken tepki verilmelidir.