Çeçenistan’dan Suriye’ye Asker Gönderildi

Çeçenistan’da sürekli asker bulunduran Rusya Ordusu’na bağlı birliklerden Suriye’ye takviye yapıldı.

Kuzey Kafkasya basınında çıkan haberlere göre, Çeçenistan’dan Suriye’ye Çeçen uyruklu askerlerin ağırlıklı olduğu yeni bir tabur gönderildi. kavpolit.com’un edindiği bilgilere göre Çeçen tabur Suriye’de Hmeymin üssünün güvenliğini sağlayacak. Suriye’deki Rus üsleri, askerleri ve yardım konvoylarının güvenliğini yapacak olan Çeçen uyruklu askerler, Esed güçlerine asayişi sağlamakta yardım edecekler. İsmi belirtilmeyen Rus ordusu yetkilisi Kavpolit’e yaptığı açıklamada Çeçenlerin Suriye’de Esed ordusunun yaptığı operasyonlara hiçbir şekilde katılmayacağını özellikle vurguladı.

Daha önce aynı görevle Suriye’de bulunan başka bir taburun yerine gönderilen tabur yaklaşık beş ay Suriye’de görev yapacak. Rusya’nın son bir yıldır Suriye’ye gönderdiği askerleri Kafkasyalı ve Sünni olanlardan seçmesi dikkat çekiyor. Hali hazırda Suriye’de görev yapan İnguş uyruklulardan oluşan bir tabur da mevcut.


Yorumlar
  1. Kavkaz

    Ve sahibi köpeklerini ölmeleri için salar….”Vahşi Tümen Politikaları” Müslüman düşmanı rusya’ nın boyunduruğunu kabul edenlerin acı sonu…. Kendisine ait olmayan topraklarda üç beş rubleye ölmeye giderler…