Çeçen insan hakları savunucusu Titiyev ev hapsinde tutuluyor

Rusya’da düzmece bir dava çerçevesinde dört yıl hapis cezası alan Memorial İnsan Hakları Merkezi Çeçenya Şubesi Başkanı Oyub Titiyev’in cezası ev hapsine çevrildi.

Çeçenya’nın Argunsk Cezaevinde dün gerçekleşen mahkemede, uyuşturucu sakladığı iddiasıyla suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırılan Oyub Titiyev’in ev hapsi başvurusu kabul edildi.

Dört  yıl hapis cezasına çarptırılan Titiyev için ceza süresinin üçte birini tamamlamasından ötürü ev hapsine alınma hakkı doğmuştu.

Ocak 2018’de Çeçenya’da bir mahkeme arabasında uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle gözaltına alınan insan hakları savunucusu Oyub Titiyev hakkında tutuklama kararı aldı.

Gözaltı kararının asıl gerekçesinin siyasi olduğu ve Çeçen lider Ramzan Kadirov’un bunda rolü olduğu iddia ediliyor.

İnsan hakları merkezi Memorial, Titiyev’in tutuklanmasının, Çeçen lider Ramzan Kadirov’a yönelik eleştirilerinden kaynaklandığını savunuyor. 2000’li yıllarda Çeçenya’yı yöneten Kadirov ailesi, birçok insan hakları ihlalinden sorumlu tutuluyor. Kadirov’un muhaliflerinin bölgeden sürüldüğü ya da öldürüldüğü de iddialar arasında.

Titiyev 2010’dan bu yana, Çeçenya’da çok az sayıda kalan insan hakları örgütünün birinin başında. Titiyev’den önce Memorial’ın başında olan isim Natalya Estemirova ise kaçırılarak öldürülmüştü. Cinayet hala aydınlatılamadı.

Memorial, ayrıca polisin Titiyev’in ailesinin evine baskın yaparak tehdit ettiğini öne sürdü. Titiyev’in oğlu ve erkek kardeşi de karakola çağrıldı.

Memorial’dan yapılan açıklamada, polisin aileyi tehdit ederek Titiyev’i itirafa zorladığı belirtildi. Uluslararası Af Örgütü de bir duyuru yayınlayarak Titiyev’i “vicdani tutuklu” olarak niteledi.

Memorial, Kadirov yönetimindeki Çeçenya’da ortadan kaybolma, işkence, toplu infaz gibi olayları takip ediyor. Yerel hükümet ise örgütü Batı’nın mali desteğini alan bir düşman olarak görüyor.

Çeçen yetkililer Titiyev’in Memorial’daki görevi nedeniyle tutulduğu iddialarını da reddetti. Kadirov’un sözcüsü Alvi Karimov, Rus Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada iddiaları tamamen temelsiz olarak niteledi ve tarafsız bir soruşturma yürütüleceğini savundu.

ABD ve AB, Titiyev’in tutuklanmasından duyduğu kaygı nedeniyle Rusya’ya çağrıda bulunmuş ve insan hakları savunucusunun serbest bırakılmasını istemişti.

Kaynak: QHA