Çeçen blogger Polonya’da suikast girişiminden kurtuldu

Tanınmış bir Çeçen blog yazarı olan Tumso Abdurahmanov, Polonya’da bariz bir suikast girişiminden kurtuldu.

Tumso Abdurahmanov, bir adamın kanlı vücudu yanında dururken bir video yayınladı. Mevzubahis videoda kanlar içinde yatan kişiye “Seni kim gönderdi? Nereden geldin?” şeklinde sorular soran Abdurahmanov’un, adam tarafından cinayet teşebbüsünde kullanıldığını söylediği bir çekici de videoda gösterdiği gözlemlendi.

Videoda yaralı adamın boğuk bir sesle “Moskova’dan geldim.” itirafına karşın Polonya makamları tarafından bir açıklama yapılmadı.

İsveç merkezli Çeçen hakları grubu Vayfond saldırıyı bir suikast girişimi olarak nitelendirdi.

Abdurahmanov’un kardeşi Muhammad, açıklamasında, Abdurahmanov’un saldırının ardından ciddi olmayan yaralanmalarla polis koruması altında hastaneye kaldırıldığının, saldırganın da hastanede olduğunun bilgisini verdi.

Abdurahmanov, Ramzan Kadirov’un en açık sözlü eleştirmenlerinden biridir. Kadirov’a bağlı bir Çeçen yetkiliden gelen tehditlerin ardından 2015 yılında Çeçenya’dan ayrıldı. Gürcistan’da sığınma talebi reddedildikten sonra Abdurahmanov, sığınma başvurusunda bulunurken açıklanmayıp gizli tutulan Polonya’ya taşınarak orada yaşamaya başladı. Başvuru, 2018 yılında Polonya İçişleri Bakanlığı tarafından reddedildi. Uluslararası Af Örgütü, Abdurahmanov’un Rusya’ya geri gönderilmesi halinde ciddi işkence riski altında olacağını söyleyerek bu kararı kınadı.

Abdurahmanov’a yönelik saldırı, süreç olarak Avrupa’daki Çeçen İçkerya hükümetinin diğer yüksek profilli muhaliflerinin katledilmesi sonrasında geliyor.

Kaynak: TG