Bogus: Adıgey yönetimi geri dönüşçülere destek olmalı

Adam Bogus, Çerkeslerin Kafkasya’ya geri dönüşleriyle ilgili Kavkaz Realii’ye açıklamada bulundu.

“Geri dönüş, etnik kimliğimizin hayatta kalması için şarttır.” diyen eski Adıge Xase Başkanı Adam Bogus, Adıgey Cumhuriyetinin konuyla ilgili inisiyatif alması gerektiğini vurguladı.

Devletin geri dönüş projeleri yapması gerektiğini söyleyen Bogus, “Çerkeslerin %95’ine yakını anavatanlarında yaşamıyor. Adıgey Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne kadar neden geri dönüş programı yapılmadı? Bundan sonra devlet yetkililerinin kendilerine böyle bir misyon belirlemeleri gerekiyor. Devletin, geri dönen insanlara maddi ve manevi açıdan yardımcı olması, destek vermesi gerekiyor. Bu konuda devletin artık bir siyaset izlemesi ve geri dönüşçüler için bütçe ayırması gerekli.” dedi.

Kafkasya’ya geri dönüş yapan Çerkeslerin, buradaki vatandaşlar gibi haklara sahip olmadığını belirten Bogus, devlet yetkililerine çağrıda bulundu. Bogus, “Geçici oturma iznini zar zor alıyorlar. Üstüne bir de güvenlik güçleri tarafından sürekli izleniyorlar. Güvenlik güçlerinin gözetimi ve kusur bulmaya çalışmaları geri dönen insanları ciddi şekilde rahatsız ediyor ve sürece ciddi zararlar veriyor.” ifadelerini kullandı.

Bugün Adıgey’e; Türkiye, Suriye, Ürdün, İsrail ve Avrupa’dan yaklaşık 2.000 Çerkes geri dönüş yapmış durumda.

Kabardey-Balkar’da geri dönüş yapanların sayısının 1.500, Karaçay-Çerkes’te ise bu sayının çok daha az olduğu belirtiliyor.

Kaynak: CK