Belarus lideri Lukaşenko’dan beklenmedik Abhazya ziyareti

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Abhazya’ya beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, beklenmedik bir Abhazya ziyareti gerçekleştirdi. Lukaşenko, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Soçi’de gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Abhazya’nın başkenti Sohum’a gitti. Lukaşenko basına verdiği demeçte, “Dünyanın ne hale geldiğini görüyoruz. Barış içerisinde yaşamamıza izin vermeyecekler. Bu yüzden dostlarımızla olan ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Sovyetler Birliği dönemini özlemle anan Lukaşenko, “Ben tecrübeli bir insanım, uzun yıllardır siyasetin içerisindeyim. Diyalog içerisinde gelecekte nasıl yaşayacağımızı planlayalım. Ana fikrim insanların burada özgürce yaşaması üzerine, çünkü burası yeryüzünde bir cennet. Ben buradayken Sovyetler Birliği zamanlarını hatırlıyorum. Bu nedenle dostluk ilişkisinin ötesinde, çok daha ciddi ilişkiler kurmak istiyoruz.” dedi.

Abhazya Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya ise “1996 yılında BDT ülkelerine yaptığınız bir konuşmada Abhazya’ya uygulanan ambargoların yanlış olduğunu söylediniz. Abhazya bunu unutmadı. İyi bir insani ilişkimiz var. Gelişinizden çok memnunuz. Dünyada yaşanan olayları dikkatle takip ediyoruz. Abhazya’daki her vatandaş durumdan endişeli. Kimi vatandaşlarımızın Donbas’ta savaştığını biliyorsunuzdur, maalesef ölü ve yaralılar var.” ifadelerini kullandı.

Aleksandr Lukaşenko, 1994 yılından beri Belarus Cumhuriyeti’ni yönetiyor.