Azerbaycan savaş uçağının düşme sebebi belli oldu

Türkiye’nin de arama kurtarma çalışmalarına destek verdiği Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 tipi uçağın düşüş nedeni belirlendi. Uçağa kuş çarptığı, pilotun da bu çarpma ile yaralandığı ortaya çıktı.

Kokpit Aero’nun haberine göre enkaza geçtiğimiz hafta ulaşılmış, beş gün önce MiG-29’un kara kutusu, dört gün önce de hayatını kaybeden Pilot Yarbay Reşad Atakişiyev’in naaşına ulaşılmıştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı konuyla ilgili son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Kara kutuyu inceleyen uzmanlar, yaşanan kazaya kadar savaş uçağında hiçbir teknik aksaklık olmadığını ve uçağın Hazar Denizi’ne düşmeden önce havada bulunan yabancı bir cisimle, kuş veya kuş sürüsüyle çarpıştığını ve pilotun yaralandığını belirtti.

Açıklamada, kara kutudan elde edilen bilgilere göre pilotun uçağı yeniden kontrol etmeye çalıştığı ancak aldığı ağır yaraların bunu imkansız hale getirdiği ve uçağın düştüğü vurgulandı.

Azerbaycan Hava Kuvvetlerine bağlı MiG-29 savaş uçağı, 24 Temmuz’da akşam saatlerinde eğitim uçuşu sırasında Hazar Denizi’ne düşmüştü. Uçağın bulunması için yapılan arama kurtarma çalışmalarına Türkiye’den on kişilik uzman ekip de katılmıştı.

Kazada hayatını kaybeden pilot Yarbay Reşat Atakişiyev’in cenazesi dün 2. Fahri Hiyaban’da düzenlenen törenle toprağa verildi.

Kaynak: QHA