Aslan Bjaniya seçimin galibi oldu

Abhazya’da halk, iç siyasette yaşanan zorlu sürecin ardından dün sandığa gitti. Muhalif lider Aslan Bjaniya, oyların yüzde 56.5’ini alarak yeni devlet başkanı seçildi.

“Abhazya Devlet Başkanı Hacımba ‘Kanların dökülmemesi adına’ istifa etmişti.”

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, sandıktan birinci sırada çıkan Bjaniya’ya bir telgraf göndererek seçim zaferi dolayısıyla tebrik etti.

Rus lider, “Vatandaşların özgür iradesiyle gerçekleşen seçimlerdeki mutlak zaferiniz, vatandaşlar arasında yüksek bir otoriteye sahip olduğunuzu kanıtladı.” ifadesini kullandı.

Rusya ile Abhazya arasındaki müttefiklik ilişkilerinin pekiştirilmesi için Bjaniya’yla çalışmaya hazır olduğunu kaydeden Putin, “Devlet başkanlığındaki faaliyetlerinizin Abhazya’nın sosyo-ekonomik kalkınmasını, ülkenizin uluslararası arenadaki çıkarlarının korunmasını sağlayacağını umuyorum.” dedi.

Abhazya’da ne olmuştu?

Abhazya Yüksek Mahkemesi, Ocak ayında 8 Eylül 2019’da yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunun sonuçlarının geçersiz olduğuna hükmederek, 22 Mart’ta seçimlerin tekrarlanması kararı almıştı.

Bu kararın öncesinde ise 35 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada, hazır bulunan 24 vekilden 19’u Hacımba’nın görevden ayrılması yönünde oy kullanmıştı.

Milletvekillerinin kabul ettiği kararname taslağında cumhuriyetteki gergin sosyo-politik durumdan dolayı ve toplumdaki istikrarsızlaşmayı önlemek için Hacımba’ya görevi gönüllü olarak bırakması tavsiye edilmişti.

Muhalifler, seçimi Kvitsiyani’nin kazandığını savunmuştu.

Abhazya’da, devlet başkanlığı seçiminin ikinci turu 8 Eylül 2019’da yapılmıştı. Seçimin sonucuna göre Hacımba oyların yüzde 47.39’unu, Alhas Kvitsiyani ise oyların yüzde 46.17’sini almıştı.

Göstericiler, muhalefet partisi Amtsakhara’nın adayı Alhas Kvitsiniya’nın seçimin galibi olduğunu savunarak, seçimlerin iptal edilmesini istiyordu.

Kaynak: AP