Ahıska Türklerinden Gürcistan çıkarması

Gürcistan’ın güneyinde bulunan Ahıska bölgesinden 14 Kasım 1944’te Sovyet idaresi tarafından sürgün edilen ve şimdi Kazakistan’da yaşayan bir grup Ahıska Türk’ü, vatanlarındaki köylerini ziyaret etti.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğinde, Dünya Ahıska Türkleri Birliğinin (DATÜB) katkısı ve organizasyonuyla Gürcistan’ın Ahıska bölgesine gezi düzenlendiği bildirildi.

11 Haziran 2019’da başlayıp 16 Haziran 2019’a kadar sürecek olan geziye, Kazakistan Ahıska Türk Milli Merkezinde 15-20 yıldır görev yapan ve vatanları Ahıska’yı görme imkanı bulamayan orta yaşlı, ihtiyar ve dernek yönetim kurulu üyelerinden oluşan 45 Ahıska Türk’ü katıldı.

DATÜB Genel Başkan Yardımcısı Sadyr Eibov başkanlığındaki heyete DATÜB Gürcistan Temsilcisi ve DATÜB Başkan Yardımcısı İsmail Ahmedov’un eşlik ettiği aktarıldı.

Gezinin ilk günü Ahıska Kalesini ve Ahmediye Camisi’ni ziyaret ederek burada dualar okuyan Ahıska Türklerinin, daha sonra doğdukları köyleri ziyaret ederek, köylüleriyle hasret giderdiği belirtildi.

Ahıska’daki köylerini ziyaret eden Ahıska Türklerinin, 75 yıl sonra ilk kez ayak bastıkları vatan topraklarında hüznü ve mutluluğu bir arada yaşadıkları ifade edildi.

Ahıskalıların ziyaret ettikleri her köyde sıcak bir şekilde karşılandığı, Kazakistan’dan Ahıska’yı ziyarete gelen heyette yer alan Türk Birliği dergisi ve Ahıska Gazetesi Baş Editörü Rövşan Mammadoğlu’nun Ahıska’da yaşayan aileler ile görüştüğü belirtildi.

Kaynak: QHA