Adıgeyli şirket Suriye’den Rusya’ya ithalata başladı

Adıgey menşeli “Adıge-Yurak” şirketi, Rusya’ya Suriye ürünleri ithal etmeye başladı.

Suriye’den getirilen ürünler Moskova toptan-perakende gıda merkezi “Fud-City” aracılığıyla, aynı zamanda Güney Rusya’nın bir kaç toptancısı aracılığıyla satılmaya başladı. Tedarikçiler, Suriye ürünlerinin kısmen de olsa Türkiye ürünlerinin yerini alabileceğini söyledi.

Adıge-Yurak şirketi 1993’de Maykop’ta kuruldu. Suriye’den Rusya’ya getirilen ürünlerin sevkiyatını Fransız gemicilik şirketi CMA CGM Group yapıyor.

Adıge-Yurak şirketi genel müdürü Aslan Paneş, “İlk başta Suriye’den ithalat konusunda problemlerimiz oldu. İlk 61 konteyner (yaklaşık 1,2 ton) limanda gümrük belgelerinin yanlış doldurulmasına bağlı olarak on günden fazla bekledi, bu da ürünlerin bir kısmının bozulmasına neden oldu. Bunun dışında Suriye ürünlerinin gümrük değeri zamanında alınmadı, bu da işlemleri uzattı. İkinci sevkiyatta bu sorunlar çözüldü, limana gelen konteynerlerin işlemleri iki günde tamamlandı” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, geçen hafta Novorossisk limanına Suriye’den gelen son sevkiyatta yaklaşık 3 ton portakal, limon, greyfurt, domates ve lahana vardı.