Abhazya ve Güney Osetya’daki Rus birliklerine karşı ortak bildiri

Rusya Federasyonu’nun Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığını tanıması ve bu bölgelerde bulunan askeri birliklerini geri çekmesi yönünde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi yedi ülke ortak bir bildiri yayınladı.

Fransa, ABD, Büyük Britanya, Norveç, İrlanda, Estonya ve Arnavutluk, Abhazya ve Güney Osetya topraklarında bulunan Rus askeri birliklerinin varlığını ortak bir bildiri yayınlayarak kınadılar. Ortak açıklama Birleşmiş Milletler web sitesinde yayınlandı. 2008 tarihli Gürcistan-Osetya olaylarının yıl dönümüne denk gelecek şekilde zamanlanan açıklamada yer alan ifadelerde “Rusya Federasyonu’na Abhazya ve Güney Osetya’da konuşlanmış yasadışı silahlı kuvvetlerini derhal geri çekmesi ve Gürcistan’a ait olan Abhazya ve Güney Osetya topraklarının sözde bağımsızlığının Rusya tarafından tanınmasının hukuka aykırı olduğu yönünde çağrıda bulunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bildiride Rusya’nın eylemlerinin uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 21 Ocak 2021 tarihinde verdiği karar doğrultusunda Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya bölgesinde ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğu karar tekrar hatırlatıldı. Açıklamada Rusya tarafından sivil halkın öldürüldüğü, savaş esirlerine işkence edildiği, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele yapıldığı, Gürcistan vatandaşlarının evlerine dönüşünün engellendiği, Gali’de azınlık Gürcülere karşı ayrımcılık yapıldığı, Akhalgori’de ikamet edenlere ana dillerinde eğitim verilmesinin yasaklandığı ve insan hakları ihlallerinin soruşturulmasının önü kesildiği vurgulandı.

Bildiride özellikle, “Son birkaç yıldır uluslararası insan hakları izleme komitelerine Abhazya ve Güney Osetya bölgelerine hiçbir erişim hakkı tanınmadığı” konusunda endişeler dile getirilerek, “Mültecilerin dönüşü için insani koridorun derhal sağlanması” çağrısında bulunuldu.

Günümüzde Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığı Rusya dışında Nikaragua, Venezuela, Nauru ve Suriye tarafından tanınmakta. Birleşmiş Milletler’in açıklaması Rusya Federasyonu tarafından Güney Osetya vatandaşlarına çifte vatandaşlık hakkı verilmesinden hemen sonra yayınlandı.