Abhazya Parlamentosundan doğal koruma alanları için geçici önlem

Abhazya Parlamentosu “doğal koruma alanında genel hukuki rejim uygulanması” kararıyla doğal koruma alanlarında inşaat faaliyetini yasakladı. Karar özel korunan doğal alanlar mevzuatının yürürlüğe girmesine kadar geçerli olacak. Milletvekili Kan Kvarçiya, kararın kesinlikle geçici bir önlem olduğunu, doğa koruma kanunu üzerinde çalışmaların devam etmekte olduğunu ifade etti.

Kvarçiya “Bir ay içinde kanunun hazır olacağını düşünüyorum” dedi. Milletvekili Beslan Gubaz da hukuki boşluğun acil olarak doldurulması gerektiğini belirtti ve “Örneğin Pitsunda’da işgaller başladı bile, değerli bitkiler kesiliyor. Şu anda bu gibi durumlarla Gagra bölge idaresi ilgileniyor” açıklamasında bulundu.

Mayıs sonunda ekologlar Abhazya’daki nadir bitki ve hayvan türlerinin yer alacağı Kırmızı Kitabın yayınlanması için hazırlıklara başlanılması önerisinde bulundu. Kitapta yaklaşık 350 hayvan ve 450 bitki türü yer alacak. Devlet Ekoloji ve Çevre Koruma Komitesi Başkanı Saveliya Çitanava’nı ifadesine göre, Abhazya’da sadece 20-30 adet olan bitki türleri var. Bu türleri yok olmaktan koruyan şey, yerleşim yerleri ve turistik alanlardan uzak yerlerde yetişiyor olmaları. Nadir görülen türler şu anda kanunla korunmuyor.