ABD’den Azerbaycan’a askeri yardım teklifi

Amerika Birleşik Devletlerinin Azerbaycan’a, İran’a karşı yaptırımlar çerçevesinde askeri yardım yapmayı teklif ettiği iddia edildi.

ABD’nin Azerbaycan sınır birliklerine 2019 için 58 milyon dolar, 2020 için ise 43 milyon dolar maddi yardımın öngörüldüğü öğrenildi. Yardımların ABD Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılanacağı ifade ediliyor.

Azerbaycan, Orta Doğu’da Lübnan ve Ürdün ile beraber ABD’den en çok askeri yardım alan ülkelerden biri. ABD özellikle Azerbaycan’a Hazar Denizi’nde İran ile yaşadığı gerginlikte büyük destek sağlıyor.

İran geçen yıllarda Azerbaycan’ın petrol çalışmalarını savaş gemileriyle rahatsız ederek gerginliğe sebep oluyordu. ABD, Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki savunma çabalarına da destek verdiğini duyurdu.

Ermenistan ise verilen bu desteklerden rahatsız olduğunu belirtti. ABD, sınır birliklerine verdiği desteği Ermenistan ile çatışmalarda kullanılmaması şartı ile verdiğini duyurdu. Ancak Ermenistan, bazı sınır birliklerinin de çatışmalara katıldığını iddia etti.

Uzmanlar ABD’nin İran ile yaşadığı gerginliğin kendisini Azerbaycan ile yakınlaştırdığını belirtiyor. Öte yandan Ermenistan’ın İran’ın bir müttefiki olarak görüldüğü ifade ediliyor.

Kaynak: QHA