ABD Dışişleri Bakanlığı: Çeçenya’daki LGBT’ler hakkında endişeliyiz

Çeçenya Cumhuriyeti’nde, Aralık 2018’den bu yana güvenlik güçleri tarafından devam eden eşcinsellere yönelik operasyonlarda 40 kadar kişinin gözaltına alınması ve iki kişinin de gözaltında güvenlik güçleri tarafından işkence ile öldürülmesi sonucu hükümete olan tepkiler büyüyor.

Rus LGBT ağının resmi internet sitesinde 14 Ocak tarihinde yayınlanan bildiride, Argun şehrinde LGBT üyesi kadın ve erkeklerin cinsel yönelimlerinden dolayı gözaltına alındığı ve iki kişinin de işkence ile gözaltında öldürüldüğü iddia edilmişti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Robert Palladino, Rus makamlarına seslendi ve Çeçenya’da yaşanan insan hakları ihlalleri konusunda acil önlem alınması gerektiğini, halen tutuklu bulunan insan hakları savunucuları ile LGBT üyelerinin can güvenliği konusunda endişe duyduklarını ifade etti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çeçenya Dışişleri Bakanı Dzhambulat Umarov ise ortada dolaşan bilgilerin boş söylentiler olduğunu, işkence ve ölüm haberlerinin de LGBT üyelerinin hayal gücünden ibaret hikayeler olduğunu belirtti.