Sınır Tanımayan Gazeteciler:  “Soçi’de Bağımsız Gazetecilik: Dövüş Sporu”

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, Rusya’da Soçi olimpiyatları çerçevesinde artan medya baskısı hakkında bir rapor yayınladı.

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Anna Politkovskaya cinayetinin yıldönümü ve olimpiyat meşalesinin Moskova’dan Soçi’ye doğru yola çıkması dolayısıyla, Rusya’da artan basın özgürlüğü ihlalleri hakkında bir rapor yayınladı. “Soçi’de Bağımsız Gazetecilik: Dövüş Sporu” başlıklı raporda ‘Soçi’de ve Krasnodar Kray genelinde bağımsız gazetecilik, adeta sporun en tehlikeli dallarından biri haline gelmiştir’ deniliyor.

 

7 Ekim’den itibaren dünya basınında olimpiyat ateşinin ve “Soçi’de Bağımsız Gazetecilik: Dövüş Sporu” sloganının yer aldığı afişleri yayınlamaya başlayan Sınır Tanımayan Gazeteciler, Kremlin’in Soçi’deki Kış Olimpiyatlarını Rusya’yı modern, hoşgörülü ve şeffaf bir ülke olarak göstermek için kullanmak istediğini vurguluyor ve “Rusya yönetimi temel vatandaşlık haklarını reddettiği sürece amacına ulaşması şüphelidir” diyor.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i basın özgürlüğünün başlıca düşmanlarından biri olarak tanımlayan Sınır Tanımayan Gazeteciler, Putin yönetiminin bölgesel yayın organları da dahil olmak üzere ülkedeki bütün televizyonlar üzerinde kontrol sağladığını belirtiyor.

 

AjansKafkas