Yabloko partisi: KB İşletme Enstitüsü Kapatılamaz

Yabloko partisi Kabardey-Balkar İşletme Enstitüsü hakkındaki “siyasi içerikli” kapatılma kararının geri alınmasını istedi.

Kabardey-Balkar İşletme Enstitüsünün faaliyetlerinin durdurulmasının siyasi bir karar olduğunu dile getiren Yabloko, konuyla ilgili bir bildiri yayınladı.

“Kabardey-Balkar İşletme Enstitüsüne Baskı Siyasi İçeriklidir” başlıklı bildiride, 2012’de süresiz eğitim lisansı verilen, Kasım 2013’de akreditasyonu uzatılan ve mezunlarına Rusya Federasyonunun birçok farklı bölgesinde iş imkanı tanıyan enstitünün faaliyetlerinin durdurulmasının arkasındaki belirsizliklerin bir çok soru işareti uyandırdığı ifade ediliyor.

Kabardey-Balkar toplumunun, şeffaf tartışmalar ve bağımsız fikirlere kapı açan müstesna bir kurumun kapatılmasından dolayı tedirgin olduğunu belirten Yabloko, “Bizler, bu enstitüye ve yöneticisine yönelik saldırının Kabardey-Balkar’da sivil toplumun gelişimiyle ilgili ciddi bir kaynağın yok edilmesi amacına hizmet eden bir girişim olduğuna inanıyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Kabardey-Balkar İşletme Enstitüsü faaliyetlerinin en kısa sürede yeniden başlatılmasını talep eden Yabloko, söz konusu bildiriyi 28 Şubat’ta Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Yuri Kokov, Rusya Eğitim Bakanı Dmitr Livanov, Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdi.