Rusya’da gazeteciliğin kurbanı Timur Kuaşev  

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, öldürülen, kaçırılan ve tutuklu gazeteciler hakkındaki 2014 raporunu yayınladı. Rusya’da bu yıl cinayete kurban giden tek gazeteci Timur Kuaşev oldu.  

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün (Reporters Without Borders) raporuna göre, 2014’de dünyada 66 gazeteci öldürüldü. 2013’de bu rakam 71 idi. Öldürülen gazetecilerin 15’i Suriye’de görev yapıyordu. Rusya’da da “Doş” dergisi muhabiri, Kabardey-Balkarlı insan hakları savunucusu ve gazeteci Timur Kuaşev öldürüldü.

 

31 Temmuz akşamı kaybolan Timur Kuaşev’in cesedi 1 Ağustos'ta Nalçik yakınlarında bulundu. Human Rights Watch, Kuaşev’in insan hakları mücadelesinden dolayı öldürüldüğünü ifade etmiş ve olayla ilgili geniş çaplı soruşturma yürütülmesini talep etmişti. Timur Kuaşev özellikle 2005 Nalçik baskını davası, güvenlik güçleri tarafından işlenen insan hakları ihlalleri ve Çerkes Soykırımı gibi önemli konuları gündeme taşımasıyla tanınıyordu.

 

Rusya Federasyonunda son beş yılda öldürülen yedi gazeteciden altısı Kafkasyalı. Timur Kuaşev ile benzer konular üzerinde çalışan Dağıstanlı tanınmış gazeteciler “Noveo Delo” genel yayın yönetmeni yardımcısı ve “Kavkazki Uzel” muhabiri Ahmednabi Ahmednabiyev (2013) ile “Çernovik” kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hacimurad Kamalov (2011) bunlar arasında öne çıkan isimler. 

Ajans Kafkas