Yevkurov’dan Çeçen mültecilere: Ramazan sonunda kampı boşaltın

Magas –  Yunusbek Yevkurov Promjilbaz’da kalan Çeçen mültecilere Ramazan sonunda kampı boşaltın dedi.

 

İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, Karabulak bölgesindeki Promjilbaz kampında kalan mültecilere Ramazan sonunda kampı boşaltmanız gerekiyor dedi. Kamp alanında bir sosyal kurum inşa edileceği kaydediliyor.

 

İnguşetya Ombudsmanı (İnsan Hakları Yetkilisi) ve insan hakları savunucuları Promjilbaz kampı sakinleriyle görüşmelere devam ediyor. Kendilerine konut sertifikası verilmediği için kampın kapatılması halinde sokakta kalacaklarını söyleyen mültecilerden on kişi 1 Temmuz’da açlık grevine başladı. 2 Temmuz’da grevcilerin sayısı dokuza, 6 Temmuz’da da sekize düştü. Aynı gün Devlet Başkanı Yevkurov’un kampı ziyaret edip eylemcileri ikna etti ve eyleme ara verildi.

 

Devlet Başkanlığı resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre Yevkurov, mültecilerle görüşmesinde şu ifadeleri kullandı: “Bir kez daha talebinize karşılık veriyor ve Ramazan ayı sonuna kadar kalmanıza müsaade ediyorum, ancak Ramazanın ardından burayı terk etmeniz gerekiyor. Sizler için iyi şartlar oluşturuldu, kiralık evler için her ay yerel bütçeden para ayrılıyor. Bir çoğunuz ev inşa edebilmeye imkan veren konut sertifikasını aldınız”.

 

İnguşetya İnsan Hakları Yetkili Biriminden İsa Daurbekov “6 Temmuz’da Yevkurov açlık grevi yapanlarla görüştü. Görüşmeye İnsan Hakları Yetkilisi Cambulat Ozdoyev, Federal Göç Hizmeti yönetimi, savcılık, polis ve şehir yönetimi temsilcileri de katıldı” açıklamasında bulundu.

 

Daurbekov’un ifadesine göre, 8 Temmuz’da Promjilbaz’da İnguşetya insan hakları yetkili birimi ve Nazran’daki Memorial insan hakları merkezi ofisi temsilcileri ortak bir toplantı yaptı ve mültecilerle görüştü. Daurbekov “Görüşmede başvuruda bulunan herkese danışmanlık hizmeti verildi. 20’nin üzerinde farklı konuda yazılı başvuru alındı, mültecilere konut meselesindeki haklarını nasıl koruyacakları yönünde tavsiyeler verildi. Ayrıca mülteci statülerinin uzatılması konusunda hukuki yardım önerisinde bulunuldu” dedi.

 

İnsan hakları yetkili birimi çalışanlarının 15 Temmuz’da kamp bölgesinde bir toplantı daha düzenleyeceği ifade ediliyor.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas