‘Kaçırma olayları istihbaratın işi’

Magas/Ajans Kafkas – İnguşetya, Çeçenya’ya dönme tehlikesi yaşarken İnguş insan hakları örgütü Maşr adam kaçırma eylemlerinden istihbarat birimlerini sorumlu tuttu.

Maşr Başkanı Magomed Mutsolgov’a göre Çeçenya’nın başkenti Hankale semtindeki Bölge Harekat Karargahı bütün olup bitenlerin arkasında.

Delo gazetesine konuşan Mutsolgov, "Eğer altı kişi gözaltına alınıyor ve sonradan beşi serbest bırakılıyor ve biri kayboluyorsa bunu kimin yaptığı kesinlikle bellidir. İstihbarat çalışanlarının insanları otomobil bagajında veya içinde götürdükleri oluyor. Hemen hemen tüm kaçırma olaylarında aynı araçlar katılıyor; zırhlı BTR ve UAZ’lar. Böyle bir teknik donanım direnişçi diye adlandırdıkları insanlarda bile yok" dedi.

Mutsolgov, İnguşetya’da yollarda çok sayıda hem federal hem yerel kontrol noktaları kurulduğunu, buralardan sadece Bölge Harekat Karargahı’nın izni ile geçmenin mümkün olduğunu belirterek şunları kaydetti: "Bölge Harekat Karargahı Hankale’de. Başkanlığını Rusya Federasyonu İçişleri Bakan Yardımcısı Arkadi Yedilev yapıyor. Kaçırılanların büyük çoğunluğu Hankale’ye bir kısmı da Kuzey Osetya’ya götürüldü. Götürülenlerin bir kısmı öldürüldü." ÖZ/FT