İmam Çumakov görevinde kalacak

Devlet kontrolündeki Müftülük yapısından bağımsız hareket etmesi ve iktidara yönelik sert eleştirilerden kaçınmamasıyla tanınan İnguş imam Hamzat Çumakov görevinde kalacak.

Çumakov aleyhindeki propaganda çalışmaları, halkın çoğunluğunun desteğini arkasına alan imamı görevinden etmeye yetmedi. Dün akşam Çumakov ile görüşen İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov, imamdan yardımcısı Magomed Beşir Borov ile birlikte Nasır-Kort camiindeki görevlerine devam etmesini istedi.

Nasır-Kort camii imamı Hamzat Çumakov’un Cuma günü öğle namazı kılınmayacağı açıklaması sonucunda yaşanan gerginlik bir hafta sonra camide arbedeye dönüştü. İmamın açıklamasına tepki gösterenler Çumakov’u camiden çıkarma amacıyla Nasır-Kort camiinde toplandı. İnguşetya Müftüsü İsa Hamhoyev de onları destekledi. Hamzat Çumakov ve cemaati olaylarında daha fazla büyümesine engel oldu.

cumakov-hamzat-9Uzmanlar, Çumakov’un Cuma günü öğle namazı kılınmamasıyla ilgili açıklamasının böyle bir tepkiyle karşılanmasını aşırı bir tepki olarak değerlendiriyor. Eski Kuzey Osetya müftüsü Ali Yevteyev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada Çeçen ve İnguşların bağlı olduğu Şafi mezhebinde Cuma günü öğle namazı kılma uygulamasının olmadığını ifade etti.

Mehk-Khel sivil toplum örgütü yüksek konseyi üyesi Ahmet Beşir Auşev ise Çumakov’u camiden çıkarma girişimlerini kınadı. “Kimsenin böyle davranmaya hakkı yok. İnanıyorum ki, halkımız inananlar arasında çatışmalara izin vermeyecektir” diyen Auşev, “İmam Çumakov vaazlarında açıkça halkın problemlerini dile getiriyor ve inananları şeriata çağırıyor. Onun bu tavrı alenen kınadığı kişilerin tepkisine neden oluyor” açıklamasında bulundu.

Maşr insan hakları derneği başkanı Magomed Mutsolgov, provokatörlerin gençleri tahrik ettikleri anda imamın camide kan akmasını önlediğini belirtti. 5 Haziran’da camide bulunan Mutsolgov konuyla ilgili blog yazısında şu ifadelere yer verdi: “Hamzat’ın yanına ulaştığımda, etrafındakileri sakinleştirdiğini gördüm. Kan dökülmesine izin vermemeleri için kendisini takip edenlerin camiyi terk etmesini sağladı”.