İles Tatiyev 19 gündür açlık grevinde

Magomed Mutsolgov

İnguş insan hakları savunucusu Magomed Mutsolgov, cezaevi incelemelerinde açlık grevinde olduğunu söyleyen bir mahkumla karşılaştıklarını açıkladı.

10 Nisan Cuma günü, cezaevlerinde insan hakları ihlallerini denetleyen İnguşetya Cumhuriyeti Sivil Gözlem Komisyonu, Rusya Federal Ceza İnfaz Kurumu İnguşetya 1 nolu cezaevini ziyaret etti.

Kontrol esnasında önemli bir ihlalle karşılaşmadığını kaydeden Magomed Mutsolgov, açlık grevindeki mahkumla ilgili olarak şu açıklamaya yaptı: “Koğuşlardan birinde sürpriz şekilde, bir yıl önce ceza almış ve cezasını çekmek için bir başka bölgeye nakledilmiş olan İles Tatiyev ile karşılaştık. Tatiyev’in ifadesine göre, incelemelerimizin olduğu gün açlık grevinin 16. günündeymiş, sadece su içiyormuş. Açlık grevi yapma nedeni ise cezaevi şartlarıyla ilgili değil, hakkında başlatılmış olan ikinci bir davayla ilgili mahkeme incelemesinin uzaması. İfade ettiğine göre, iki ay önce mahkemeye verilmiş olan dava halen incelenmedi. Tatiyev’in 19 gündür yemek yemiyor olması endişe verici. Sağlığında herhangi açık bir sorun görmedik, ama kurum idaresine sağlık çalışanlarının Tatiyev’i sürekli gözetim altında tutması önerisinde bulunduk”.