AİHM’den Rusya’ya tazminat cezası

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Rusya’yı, siloviklerce öldürülen İnguş Beslan Araphanov’un yakınlarına tazminat ödemeye mahkum etti.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi 3 Ekim’de verdiği kararla, 20 Temmuz 2004’de siloviklerce öldürülen İnguşetya’lı Beslan Araphanov’un ailesine Rusya’nın 68 bin avro zarar tazminatı ve 5 bin avro da mahkeme masraları için toplamda 73 bin avro ödemesine karar verdi.

 

1966 doğumlu Beslan Araphanov, 20 Temmuz 2004’de İnguşetya’nın Sunjen bölgesi Galaşki köyündeki evinin yakınlarında öldürüldü. Rimma Araphanova olayın ardından, eşi Beslan Araphanov’un evlerine baskın düzenleyen siloviklerce dövüldüğünü, ardından bahçede silahla vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

 

Araphanov’un akrabalarından 10 kişi (Rimma, Zelimhan, Ayşat, Malika, Romana, Amirhan, Aslan, Muharbek, Diadan ve Adam Araphanov) 30 Aralık 2004’de AİHM’e başvurdu

 

“Arahanov’lar Rusya’ya karşı” davasında AİHM, Beslan Araphanov cinayetinden siloviklerin sorumlu olduğu ve RF güvenlik organlarının cinayetle ilgili etkin soruşturma yürütmediğine hükmetti. AİHM Rusya’nın davacılara toplamda 68 bin avro tazminat ve mahkeme masrafları için de 5 bin avro ödemesine karar verdi.

 

AİHM 3 Ekim’de Kafkasya’daki olaylarla ilgili önemli bir dava hakkında da karara vardı. ‘Abdulhanov ve diğerleri Rusya’ya karşı’ davasında Rus askerlerinin Şubat 2000’de Çeçenya’nın Şatoy bölgesindeki Aslanbek-Şeripov köyünü bombalamasıyla ilgili olarak RF’ye yaklaşık 1,165 milyon avro manevi tazminat ve 5,4 bin avro maddi tazminat cezası verildi.

AjansKafkas