AİHM Auşev’in yakınlarının kaçırılması olayında Rusya’yı mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi öldürülen İnguş insan hakları savunucusu Makşarip Auşev’in yakınlarının kaçırılması olayında Rusya’yı mahkum etti.

 

İnguş insan hakları savunucusu Makşarip Auşev’in 25 Ekim 2009’da öldürülmesinin ardından,  Auşev’in eşi Fatima Caniyeva’nın akrabaları Yusup ve Yunus Dobriyev, Ali Caniyev ve Magomed Aciyev 28 Aralık 2009 gecesi Sankt-Petersburg’da kayboldu.

 

Güvenlik organlarınca yürütülen soruşturma sonuç vermedi. Kayıp yakınları kendi araştırmaları sonucunda görgü tanıklarına ulaşarak olayın istihbaratçıların dahil olduğu bir kaçırma olayı olduğunu öğrendi.

 

AİHM, Auşev ve eşinin akrabaları Tanzila Dobriyeva, Milana Aciyeva ve Elizaveta Dobriyeva’nın açtığı davada, kaçırılan dört kişinin yaşam hakkının ihlal edildiği sonucuna vardı ve Rusya’yı toplam 64 bin avro tazminat ödemeye mahkum etti. Rusya, davacılardan her birine manevi tazminat olarak 15’er bin avro ve mahkeme giderleri için 4 bin avro ödeyecek.

 

Makşarip Auşev 25 Ekim 2009’da, Kafkas federal otoyolunda seyir hakindeki otomobilinde kimliği belirsiz kişilerin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Auşev bu olaydan kısa süre önce 15 Eylül’de suikast girişiminden sağ çıkmıştı. Makşarip Auşev defalarca kendisi ve yakınlarının hayatından endişe ettiğini açıklamıştı.

 

 

AjansKafkas