“Sekiz Ağustos” Şubat ayında vizyonda

Tshinval/Ajans Kafkas – Yönetmenliğini Canik Fayziyev’in yaptığı, Güney Osetya’da yaşanan Ağustos 2008 olaylarını konu alan Sekiz Ağustos adlı film Şubat ayında vizyona giriyor.
Özbek asıllı Rusyalı yönetmen Canik Fayziyev’in yönettiği, senaryosu yaşanmış olaylardan yola çıkarak oluşturulan filmde, Gürcistan’ın Güney Osetya’ya saldırmasıyla başlayan trajik Ağustos olayları sırasında küçük bir çocuğun hayatını kurtarma mücadelesi konu ediliyor: “Kısa bir süre önce kocasından ayrılan Moskovalı Kseniya (Svetlana İvanova) kendisine yeni bir hayat inşa etmek istemektedir ve bu nedenle yedi yaşındaki oğlu Artem’i, Tshinval’de yaşayan babasının yanına gönderir.”

Filmde Ksaniya karakterini canlandıran Svetlana İvanova’nın yanı sıra başlıca rollerde Maksim Matveyev, Yegor Beroyev ve Aleksey Guskov bulunuyor. Ayrıca eski olimpiyat şampiyonu Oset güreşçi Hasan Baroyev de İlya adlı bir Rus askerini canlandırıyor.

Sekiz Ağustos’un çekimleri geçtiğimiz yılın Mart ve Haziran ayları arasında Abhazya’nın Oçamçira bölgesi Çlou köyünde yapıldı. Film, 21 Şubat’ta Rusya’da vizyona girecek. APSNPRS/ÖZ/YA