Nastoyaşeye Vremya kaynak kazan

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstanlı iki gazetecinin öldürülmesiyle iyiden iyiye dikkatleri üzerine çeken haftalık Nastoyaşeye Vremya gazetesi kaynak kazan.

Andrey Melamedov’un gazetenin genel müdürü, patronları ve sponsorlarının gazetecilere yaptığı baskıları protesto ederek yayın yönetmenliğinden istifa etmesini ardından ‘asi’ gazetecilerin başı olarak görülen yazı işleri müdürü Sergey Rasulov da işinden kovuldu.  Rasulov’un görevine son verilmesine gerekçe olarak gazetenin kurucularının gazetecilerin ifade özgürlüklerini çiğnediğine dair hazırladığı yazı değil mesai saatlerinde yani saat 9 ila 12.00 arasında iş yerinde olmayışı gösterildi.  

Rasulov karara tepkisini, "Umarım kurucularımızın kanunsuz tutumu sadece güvenlik organlarının değil aynı zamanda gazeteciler cemiyeti ve sivil toplum örgütlerinin de dikkatini çeker” diyerek ortaya koydu. Rasulov, yeni yayın yönetmeni Hanjan Kurbanov’un genel müdür Rizvan Rizvanov’un talimatıyla çalışanların kovulmasını kolaylaştıracak bazı kurallar getirdiğini de söyledi. Gazetenin çalışanları, kurucular, sponsorlar ve genel müdürün Basın Yasası’nı ihlal ettiğinden yakınan özel bir sayı hazırlamıştı. Ancak 14 Mart’ta Rizvanov ise bu sayının çıkmasını engelledi. Andrey Melamedov da genel müdürün çalışanlara baskı yaptığını ve kurucuların politikasını protesto ettiğini belirterek görevi bıraktı. Bunun üzerine Nastoyaşeye Vremya çalışanları, 26 Mart’ta Rusya Federasyonu Savcılığı Soruşturma Komitesi Dağıstan Şubesi’ne giderek genel müdür Rizvanov hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Gazeteciler dilekçelerinde gazete kurucularının hareketlerinin ‘Basın Yasası’na aykırı olup olmadığının incelenmesini istemişti.

Melamedov’a göre, Rizvanov gazeteye son dönemlerde çok konuşulan ‘kara liste’yi getiren kişiydi. Listede asla yazılarına yer verilmeyecek olan gazeteciler de vardı. Martta aynı gün öldürülen Rusya devlet televizyonu muhabiri İlyas Şurpayev ve Dağıstan Devlet Televizyon-Radyo Kurumu Başkanı Gaci Abaşilov de listedeydi.  ÖZ/FT