Dağıstan’da öldürülen gazeteciler anıtı için yarışma açıldı

Mahaçkale –  Dağıstan Gazeteciler Birliği öldürülen gazeteciler anıtı projesi için uluslararası yarışma ilan etti. 

 

Dağıstan Gazeteciler Birliği Başkanı Ali Kamalov “Şu günlerde Gazeteciler Birliği sitesinde resmi bir açıklama yapılacak. Anıt yerinin işaretlenmesinden bu yana bize ulaşan üç proje var. Değerlendirilmesi için bu projeleri de yayınlanacağız” açıklamasında bulundu. Temmuz 2012’de anıt yerine geçici olarak yazılı bir taş konulmuştu. Proje seçimi için komisyon kurulacağını ifade eden Kamalov, “Komisyonda basın bakanlığı ve Gazeteciler Birliği temsilcileri, ressamlar ve heykeltıraşlar yer alacak” dedi.

 

Rusya Gazeteciler Birliği bilgilerine göre, 1993-2012 döneminde Rusya genelinde 341, Dağıstan’da 16 gazeteci öldürüldü ya da şüpheli biçimde hayatını kaybetti. 15 Aralık 2011’de ofisinin yakınlarında öldürülen Çernovik gazetesinin kurucusu ve genel yayın yönetmeni Hacimurad Kamalov son yıllarda Dağıstan’da öldürülen son gazeteciydi.

 

Dağıstan işlenen gazeteci cinayetlerinin çoğu bugüne kadar halen gerektiği gibi soruşturulmadı. Bu yılın başında, 11 Ocak akşamı kimliği belirsiz kişiler Kavkazki Uzel muhabiri Ahmednabi Ahmednabiyev’e üç el ateş etti. Gazeteci saldırıdan yara almadan kurtuldu.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas