Dağıstan’da in hakkı hak getire

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Rus insan hakları savunucuları, Dağıstan’da direnişçilere yönelik operasyon adına güvenlik güçlerinin insan haklarını ağır şekilde ihlal ettikleri uyarısı yaptı.

19 Ekim’de başkent Mahaçkale’de Yabloko Partisi’nin düzenlediği yuvarlak masa toplantısında dudak uçuklatan hak ihlalleri anlatılıp yönetime durumun düzelmesi için kararlı önlemler alma çağrısı yapıldı.

Yabloko Dağıstan bölge başkanı Farid Babayev, partinin Çeçenya teşkilatı başkanı Şarip Tsuruyev, partinin insan hakları komitesi eş başkanları Sergey Kovalev ile Valeri borçov, insan hakları savunucuları ve mağdurların katıldığı toplantıya Dağıstan yönetimi davetli olmalarına karşın temsilci göndermedi.

Sıklıkla sivillerin kaçırılmasıyla ilgili olayların tartışıldığı toplantıda Hasavyurtlu Mamat Baysultanov yanlış adrese yapılan operasyonun nasıl kurbanı olduklarını anlattı. Baysultanov, güvenlik güçlerinin direnişçilerin aranması için verilen adresi kendi eviyle karıştırdıklarını, yürütülen operasyon sonucunda hamile olan gelinini öldürdüklerini ve oğlunu yaraladıklarını söyledi. Baysultanov’a göre, güvenlikçiler adreste yanlışlık yaptıklarını anladıkları halde hatalarını kapatmak için evin bahçesine silah bırakıp oğlunu direnişçi diye tutukladı. Daha sonra gence silahlı örgüt üyeliği, eşkıyalık, Çeçen lider Şamil Basayev ve diğer direnişçi liderlerle irtibatta bulunma suçları isnat edildi. Ancak duruşmada ‘Basayev’le birlikte savaşa katıldı’ denilen tarihte gencin henüz 11 yaşında olduğunu gören mahkeme, yasadışı silah bulundurma dışında tüm suçlamaları düşürdü. Genç bu suçlamadan da yok yere 1.5 yıl hapis yattı.

Toplantıda 2006’da Dokuzparinski bölgesinde gösteri sırasında sivillerin öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın seyri de ele alındı. Öldürülenlerden Murat Natmetov’un avukatı Ziyaudin Uvaysov, "Dava tamamen durduruldu. Dağıstan savcılığı hiçbir aktif eylemde bulunmuyor. Nagmetov’u öldüren kişinin tespit edilmesinin mümkün olmadığını söylüyorlar. O zaman biz de ateş açma emrini kimin verdiğini söylemelerini istiyoruz. Ama bu soruya kimse cevap vermiyor" dedi.  Murat Nagmetov’un babası da o günkü olayı şöyle aktardı: "Miting esnasında Dağıstan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmailov’a yaklaşarak şöyle dedim: ‘Ne yapmayı düşünüyorsunuz, biz sadece bölge başkanı Kerimhan Abasov ile görüşmek istiyoruz’. O da şöyle yanıt verdi: ‘Kan deryası mı istiyorsunuz? İstediğinizi alacaksınız?’ Birkaç dakika sonra da ateş açmaya başladılar."

İnsan hakları savunucuları toplantıda dillendirilen hak ihlalleriyle ilgili mücadeleyi federal düzeye taşıma kararı aldı. KU/ÖZ/FT