Dağıstan Din İdaresi: Patlamalar ve diyalog girişimleri arasında bağ yok

Mahaçkale/Ajans Kafkas – İnsan hakları savunucuları ve Din İdaresi Temsilcileri, Dağıstan’da meydana gelen son patlamaları farklı şekilde değerlendiriyor.

Dağıstan’da şu günlerde Selefiler ve Sufiler arasında ortak bir zemin bulma konusunda girişimler oluyor. 29 Nisan’da bu amaçla Mahaçkale’de Dağıstan Din İdaresi ve Dağıstan Ehli Sünne Alimler Birliği temsilcileri bir görüşme yaptı. Bu görüşmenin sonuçları Mahaçkale’de 3 Mayıs’ta yaşanan patlamalarla birlikte değerlendiriliyor.

 

Dağıstan Din İdaresi basın sözcüsü Magomedrasul Omarov “Bu görüşme öncesinde de eylemler vardı ve sonrasında da olacak. Bu olayları birbirine bağlamamalı. Bizim diyalogumuz dini meselelerle ilgili” açıklamasında bulundu.

 

Siyaset bilimci Zukhum Zukhumov da bu görüşü paylaşıyor. Zukhumov “Benim görüşüme göre bu, çok daha önceden planlanmış bir eylem. Daha 2011 sonbaharında bazı sitelerde 2012 baharında intihar eylemlerinin düzenleneceğinden söz ediliyordu” dedi.

 

Memorial İnsan Hakları Merkezi 5 Mayıs’ta yayınladığı açıklamasında, Mahaçkale’de yaşanan son eylemlerin ülkedeki farklı dini akımların temsilcilerinin görüşmesinin ardından meydana gelişine dikkatleri çekmişti. KU/ÖZ/YA