Abdulatipov: Suriye’deki çocuklarını çağırmayanlara yaptırım uygulanacak

Dağıstan Devlet Başkanı Ramazan Abdulatipov, ‘kriz ülkelerinde’ bulunan İslam üniversitelerindeki öğrencilerin geri çağrılmasını istiyor.

 

Ramazan Abdulatipov 11 Ekim’de yapılan Terörle Mücadele Komisyonu genişletilmiş toplantısında, terör olayları, devrimler ve karışıklıkların yaşandığı ‘kriz ülkelerinde’ bulunan İslami eğitim kurumlarında Dağıstanlı öğrencilerin aileleri tarafından geri çağrılması gerekir açıklamasında bulundu, il ve ilçe antiterör komisyonlarına bu konuda çalışma başlatmaları talimatı verdi. Abdulatipov, çocuklarını çağırmayan ailelerle ilgili ‘gereken tedbirlerin’ alınacağını da ifade etti. Abdulatipov, söz konusu talebin özellikle Suriye’de savaşanlarla ilgili olduğunu ve bu kişilerin cezalandırılması gerektiğini belirtti.

 

25 Temmuz’da Dağıstan’ın Novosasitli köyünde bir vatandaş gözaltına alındı. 1967 doğumlu bu kişi İçişleri Bakanlığı bilgilerine göre, Mayıs ayından 19 Temmuz’a kadar Suriye’de Esed rejimine karşı savaştı ve yaralandı.

 

Rusya Federasyonu FSB müdür yardımcısı Sergey Smirnov 300-400 Rusya vatandaşının Suriye’de savaştığını açıkladı. Farklı kaynaklardan alınan bilgilere göre bu rakamın çok daha fazla olabileceği ifade ediliyor.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas