Çeçen direnişçilerin kimlikleri tespit edilmeye başlandı 

Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de önceki gece ve dün yaşanan çatışmaların ardından öldürülen direnişçilerin kimlik tespit çalışmaları başladı. 

 

4 Kasım’da saat 2.30 sıralarında polis kontrolüne takılan bir grup direnişçi, kendilerini durdurmak isteyen üç polisi öldürdü, ardından Basın Evi’ni ele geçirdi. Kadirov’a bağlı güçler ağır silahlarla binayı kuşatma altına aldı. Basın Evinden ateşler yükselirken çatışmalar 20. nolu okula sıçradı. Ağır silahlarla şehre giren askerler okulla birlikte Basın Evi ve okulun bulunduğu bölgenin yakınlarındaki Caharkale merkez pazarına girdi. Buradan da gün boyunca alevler yükseldi. Operasyon akşam saatlerine kadar sürdü.

 

Ulusal Terörle Mücadele Komitesinin açıklamasına göre güvenlik güçlerinden 10 kişi öldü, 28 kişi yaralandı. Yaralılardan dördünün durumu ağır. OMON polis birliği komutanı Alihan Tsakayev ve iki koruması da ağır yaralılar arasında.

 

Direnişçilerin kayıplarına gelince, güvenlik güçlerinden verilen bilgilere göre Basın Evi binası ve 20 nolu okulun molozları arasından 10 direnişçi cesedi çıkarıldı. İçişleri Bakanlığından bir yetkili “Kimlik belirleme çalışmaları ve gerekli incelemeler devam ediyor. Basın Evinde öldürülenlerden dördünün kimliği tespit edildi” açıklamasında bulundu.

 

Rusya yanlısı Çeçenya yönetimi yetkilileri olaylara karışan direnişçi sayısı ile ilgili kesin bir rakam veremiyor, ancak 12’den fazla olamayacağı tahmin ediliyor.

Ajans Kafkas