Avrupa Konseyi nihayet İbragimov’a lütfetti!

Strasbourg/Ajans Kafkas – Çeçenya’nın hukuki statüsünün belirlenmesi için 1 Eylül’den beri açlık grevinde olan Çeçen insan hakları eylemcisi Said Emin İbragimov, ölüm ile yaşam çizgisinde gidip gelirken Avrupa Konseyi Başkanı Terry Davis de nihayet bu çığlığa kulak vermeye ikna oldu.

Davis, İbragimov’a yüz yüze görüşme teklifinde bulundu. E-Posta yoluyla gelen daveti önemseyen İbragimov, bu görüşmeyle Çeçen trajedisine dikkat çekileceğine inanıyor. Ayrıca Amnesty International (Uluslararası Af) temsilcisi Nadejda Bançik de 6 Ekim’de bazı üst düzey Amerikalıların İbragimov’u görüşmek üzere ABD’ye davet ettiği notunu iletti.

Avrupa Konseyi önünde açlık grevini sürdüren, sıklıkla bilincini yitiren ve kendisine gelmesi için önce hastaneye ardından evine götürülen İbragimov’a eylemini bitirmesi için yapılan çağrılar da sürüyor. 6 Ekim’de de Brüksel’den bir heyet İbragimov’u ziyaret ederek açlık grevine son vermesi çağrısı yapan kampanyada toplanan imzaları sundu. Bu çağrılara rağmen eylemini sürdürmekte ısrar eden İbragimov dün yine fenalaştı. ÖZ/FT