Maykop’ta Şemyakin sergisi

Mihail Şemyakin’in çalışmaları ve çeşitli sanatçılıların eserlerinden oluşan ‘El Sanatı’ sergisi Maykop’ta devam ediyor.

 

Adıgey Cumhuriyetinin başkenti Maykop’ta açılan el sanatları sergisinde ressam Mihail Şemyakin ile Güney ve Kuzey Kafkasya Federal Bölge ustalarının resim, çizim, fotoğraf ve dekoratif çalışmaları yer alıyor.

 

18 Eylül’de açılan sergi bir ay boyunca ziyaret edilebilecek. Sergi iki bölümden oluşuyor, ilk bölümde ressam Sankt-Petersburg Mihail Şemyakin Vakfı koleksiyonundan eserler yer alıyor. İkinci bölümde ise Şemyakin tarafından sergi için seçilen Kafkasyalı sanatçılara ait çalışmalar yer alıyor. Sergi için Astrahan, Caharkale, Volgograd, Vladikavkaz, Karaçayevsk, Kislovodsk, Krasnodar, Mahaçkale, Mozdok, Maykop, Rostov, Stavropol, Sohum, Taganrog, Çerkesk’ten profeyonel ve amatör 232 çalışma gönderildi. Şemyakin bu eserlerden 77’sini sergilenmek üzere seçti.

 

Ressam, heykeltıraş ve sanat bilimci Mihail Şemyakin Rusya Devlet Nişanı, Adıgey Cumhuriyeti halk sanatçısı, güzel sanatlara katkılarından ötürü Fransız Şövalye nişanına sahip.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas