Adıgey’de geri dönüş komisyonu toplandı

Adıgey’de Suriyeli Dönüşçülere Destek Komisyonu Başbakan Murat Kumpilov başkanlığında bir toplantı yaptı.

 

Anavatanlarına dönen Suriyeli Çerkeslerin desteklenmesi konusundaki çalışmaları koordine eden komisyon Başbakan Murat Kumpilov başkanlığında toplandı. Görüşmenin başında komisyon üyeleri sene başından beri konuyla ilgili yapılan çalışmaları ele aldı. Suriye’deki savaşın başından beri Adıgey’e 750 geri dönüşçü geldi. Bunların bir kısmı Suriye’ye geri döndü, bir kısmı Kabardey-Balkar Cumhuriyetine geçti. Şu anda Adıgey’de Suriye’den anavatana geri dönen 592 kişi yaşıyor. Bunların 232’si 2013 yılı içinde geldi. Adıgey Milli İşler ve Yurttaşlarla İlişkiler Komitesi Başkanı Asker Şhalahov, geri dönüşçülerin tamamına geçici ikamet izni verildiğini kaydetti.

 

Suriyeli dönüşçüler şu anda sağlık kurumlarından ücretsiz istifade ediyorlar, ücretsiz Rusça dersi alıyorlar ve gerekli resmi evrak işlemlerinde yardım alıyorlar. 74’ü üniversite öğrencisi olmak üzere 98 öğrenci öğrenimine Adıgey’de devam ediyor. Sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıyla nakdi yardım, gıda ve eşya yardımları devam ediyor. Şu ana kadar bu amaçla yaklaşık 6 milyon ruble toplandı ve harcandı.

 

Çözülmeyi bekleyen en önemli sorun ise işsizlik. Daha önce Rusya’da öğrenim gören dört doktor ve bir sağlık görevlisi çalışmaya başladı. Suriye üniversitelerinden mezun olanlar için diploma denkliği alınması konusunda çalışmalar yürütülüyor.

 

Afipsk köy idaresi başkanı Ahmed Çaçukh toplantıda, Suriyelilerin yardımseverlerin de katkılarıyla Panahes’te 13 ev inşa ettiğini, bu evlerin ısıtma sistemi kurulması için yardım gerektiğini söyledi.

 

Mafehable civarında da evler yapılacak. Bu iş için 550’den fazla arsa belirlendi, 30’u tahsis edildi ve 9’unda inşaat çalışmaları başladı.

 

Toplantıda, geri dönüşçüler için bir kez daha gıda ve gerekli acil ihtiyaçlar için insani yardım toplanması kararı alındı.

 

Kumpilov toplantıda, şu anda gerçekleştirilmekte olan ücretsiz sağlık hizmetleri ve Rusça eğitim çalışmaların 2014’de devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

NatPress, AjansKafkas