‘Tiflis müzakere sürecini yıkacak bir adım attı’

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya yönetimi, Gürcistan’ın ‘çatışma konularını çözüme kavuşturmadan sorumlu devlet bakanlığı’nın adını ‘Yeniden Birleşme Bakanlığı’ olarak değiştirmesini ‘müzakere sürecini yıkmaya dönük bir adım’ olarak değerlendirdi.

Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Tiflis’in bakanlığın ismini ‘Yeniden Birleşme’ diye değiştirmesinin müzakere sürecini tamamen bitireceğini belirtirken böyle bir kurumu muhatap almayacaklarını vurguladı.

Şamba, "Gürcistan, Moskova Ateşkes Anlaşması çerçevesine dönse bile bu kurumla diyalogda bulunmayacağız ve bu yeni bakanlığı temsil eden kişilerle konuşmayacağız" dedi. Yeniden Birleşme Bakanlığı’na Gürcistan Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Vakfı Başkan Yardımcısı Temur Yakobaşvili atanmıştı.

Gürcü-Abhaz müzakere süreci, Gürcistan’ın Temmuz 2006’da ateşkes anlaşmasını ihlal ederek Kodor vadisinin yukarısı kısmına askeri birlikler sevk etmesiyle kesilmişti. Abhaz tarafı müzakere sürecinin yeniden başlaması için Kodor’daki Gürcü askerlerinin çekilmesini şart koşmuş, BM Güvenlik Konseyi de Tiflis’e vadinin silahsızlandırılması çağrısı yapmıştı. Taraflar BM Genel Sekreteri’nin Gürcistan Dostları Grubu’nun müzakerelerin yeniden başlatılması amacıyla düzenlediği toplantılarda bir araya gelmişti. Bunlardan biri 12-13 Şubat 2007’de Cenevre’de, diğeri 28-29 Haziran 2007’de Bonn’da gerçekleşmişti. Ayrıca Ekim 2007’de de Gürcistan’ın çatışma konularının çözümünden sorumlu devlet bakanı David Bakradze, Gürcü komandolar tarafından esir alınan 7 Abhaz sınır muhafızının serbest bırakılması konusunu görüşmek üzere Sohum’a gitmiş ve Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba’yla bir araya gelmişti. KU/ÖZ/FT