Şamba ambargocu kesilen arabuluculara şaşıyor

Moskova/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Rusya’nın Abhazya’ya dayatılmış ambargoyu kaldırmasına tepki gösteren uluslararası örgütlere, özellikle de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) şaşırdığını söyledi.

Şamba, BM Genel Sekreterliği Gürcistan Dostluk Grubu aracılığı ile yürütülen ve AGİT temsilcilerinin de katıldığı toplantılarda hiç kimsenin Abhazya’ya yönelik ekonomik ambargoyu desteklediğine dair açıklaması olmadığını belirterek, “Şimdi uluslararası örgütlerin ambargonun kalkmasından kaygı duyduklarına dair yaptıkları açıklama onları arabuluculukta şüpheli ve objektif olmayan bir pozisyona sokuyor” dedi.

Şamba, 14 yıldır süren ambargo bütün Abhazya halkına zarar vermişken uluslararası toplumun sadece Gürcistan sınırında Gürcü nüfusun yaşadığı Gal bölgesi ile ilgilendiğine dikkati çekerek, “Hiçbir zaman tek kelime olsun Abhazya’nın tüm halkının ihlal edilen hakları konusunda bir şey söylemedi” diye yakındı. Şamba, ambargonun kaldırılmasının bölgede istikrarı bozacağına dair yaptıkları açıklamalarla uluslararası örgütlerin gerçek yüzünü gösterdiklerin belirterek, “Şimdi ambargo kaldırılınca onların küplere biniyorlar ve insan haklarına dair gerçek yaklaşımları ortaya çıkıyor” dedi. KU/ÖZ/FT