Rusya’nın NATO’ya karşı silahı Abhazya

Berlin – Kosova’nın bağımsızlığına misilleme olarak Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıma kartını oynayan Rusya, NATO’nun genişlemesine karşı da bu iki cumhuriyeti silah olarak kullanıyor.

Rusya’nın NATO daimi elçisi Dmitri Rogozin, Gürcistan ve Ukrayna’nın Atlantik ittifakına alınmasına Moskova’nın itirazını “Gürcistan’ı ittifaka itmek katliama yol açabilecek bir provokasyondur” sözleriyle dile getirdi.

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Rogozin, “Gürcistan’ın egemen devlet olarak sonu gelir, çünkü ayrılıkçı bölgeleri Abhazya ve Güney Osetya’yı kaybeder” diye ekledi. Rogozin Ukrayna’nın NATO üyeliği için de bu ülkenin doğusunda Rusça konuşan ve Rusya ile birleşme yanlısı nüfusun buna direnmesiyle Ukrayna’nın bölüneceğini iddia etti. Kiev ve Tiflis, NATO’nun gelecek ay yapılacak liderler zirvesinde üyeliğe aday ülke statüsü almayı umuyor. Fransa, Almanya ve İspanya ile Benelux ülkeleri Belçika, Hollanda ve Lüksemburg Gürcistan ve Ukrayna’ya adaylık statüsü verilmesi konusunda tereddütlü. Birçok üye ise Rusya’nın öfkesini çekmek istemediğinden genişleme planlarına karşı çıkıyor. Rusya halihazırda ABD’nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da füze kalkanı kurma planına karşı ‘füzelerini Batı’ya çevirme’ tehdidi savurmuş durumunda. (Ajans Kafkas)