Rusya’nın Abhazya’da deniz üssü de olacak

Tiflis/Ajans Kafkas – Rusya, Ukrayna’nın Batı yanlısı hükümetinin artık çekip gitmesini istediği Karadeniz Donanması için yeni bir limana kavuşuyor.

Ağustostaki savaşın ardından Güney Osetya ile birlikte Abhazya’nın bağımsızlığını tanıyan Moskova, Abhazya’da deniz üssü kurmak için hazırlık yapıyor. Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba, Rusya’nın Karadeniz Donanması’ndaki gemileri için Abhazya’da deniz üssü kurmak niyetinde olduğunu ve konuyla ilgili görüşmelere başladıklarını kaydetti. Rusya’ya ait deniz üssünün Oçamçıra limanında kurulmasının planlandığını belirten Şamba, bu üssün aynı zamanda Abhaz karasularının güvenliğini sağlayacağını ifade etti.
Ukrayna’da ‘turuncu devrim’le iktidara gelen Viktor Yuşçenko yönetiminin Sivastopol’daki Rus donanmasının 2017’de çekilmesini istemesinin ardından Rusya alternatif liman arayışına başlamıştı. Dönemin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Novorossisk’te gemilere bir liman kurulması için düğmeğe basmıştı. Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Vladimir Masorin, 11 Kasım’da 100 savaş gemisinin yanaşabileceği limanın 2012’de tamamlanacağını açıkladı. Moskova liman için 480 milyon dolar ayırmıştı. Kiev ve Moskova 1997’de Karadeniz Filosu’nun 20 yıllığına Kırım Yarımadası’ndaki limanda kalmasını öngören anlaşmaya imza atmıştı. Geçen mayısta Ukrayna Savunma Bakanlığı anlaşmanın uzatılmayacağını tekrarlamıştı. Novorossisk’ten sonra Rusya ikinci limanına Abhazya’da kavuşmuş olacak.
Abhazya Dışişleri Bakanı
 Şamba, Rusya ile her alanda geniş kapsamlı işbirliğine hazır olduklarını da yineledi. Abhazya, Rusya ile askeri üslerin kurulmasını da öngören geniş kapsamlı işbirliği ve dostluk anlaşması imzalamıştı. Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev’in Abhazya ve Güney Osetya Devlet Başkanları Sergey Bagapş ve Eduard Kokoyti ile birlikte 17 Eylül’de Kremlin Sarayı’nda imza koyduğu anlaşmalar 29 Ekim’de Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da, 13 Kasım’da da üst kanat Federasyon Konseyi’nde onaylanmıştı. 26 Ağustos’ta Güney Osetya ve Abhazya’yı bağımsız devletler olarak tanıyan Moskova, 9 Eylül’de diplomatik ilişkilerini resmen tesis etmişti. FT