Rus yatırımcıya rehberlik semineri

Sohum – Rusya’nın Abhazya’ya Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) kapsamında 1995’te dayatılmış ambargoya tek taraflı son vermesinin ardından başkent Sohum’da yatırımcılara yol göstermek için bir seminer düzenlendi.

Yakovlev&Partnerler ve Abhazya gayrimenkul ajansı Argo Real Estate’in organize ettiği bir günlük ‘Ekonomik ambargonun kaldırılmasından sonra Abhazya ekonomisine Rusya yatırımı’ konulu seminerde, Abhazya’daki yatırım ortamına ilişkin işadamları bilgilendirildi.

Yakovlev&Partnerler temsilcisi Oleg Papaskiri’nin verdiği bilgilere göre, seminerde yatırımla ilgili hukuki ve finansal meseleler, gayrimenkuller alım-satımı, vergi indirimi gibi konular ele alındı. Abhazya temsilcileri ambargonun kalkmasıyla risklerin azıldığını anlatırken, katılımcılar da Abhazya’ya daha fazla Rus yatırımcının gelmesi için ortak işletmelerin kurulmasının önemine değindi. Abhazya’da geçen yıl şube açan Yakovlev&Partnerler yatırım planlarının oluşturulması süreçlerinde hukuki ve finansal danışmanlık desteği önerdi. Seminere katılan Rus işadamlarının turizme yatırımın yanı sıra inşaat malzemeleri üretimi başta olmak üzere farklı alanlarda yatırımlarla ilgilendikleri belirtildi. Ayrıca katılımcılar Abhazya ekonomisi büyürken Rusya’nın içine saplandığı yeraltı ekonomisinin burada da kök salmaması için gereken tüm yasal boşlukların doldurulmasının şart olduğu vurgulandı. KU/ÖZ/FT