Putin’den Minsk’e Abhaz ve Oset iğnesi

Brest/Ajans Kafkas – Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Brest ziyaretinde Moskova’nın müttefik saydığı Beyaz Rusya yönetimini Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımadığı için iğneledi.

Beyaz Rusyalı meslektaşı Sergey Sidorski ile ortak basın toplantısında Rus lider, iki cumhuriyeti tanıma konusunda Minsk’in Moskova’nın beklentisini karşılamamasını bu ülkenin Batı ile yakınlaşma çabasına bağladı. Putin 16 Marttaki ziyareti sırasında Ağustos 2008 savaşı sonrası Abhazya ve Güney Osetya’nın tanınması konusunda “Rusya’da gerçekten Beyaz Rusya’nın hemen istekli ve etkili bir şekilde Rusya’yı desteklemesi beklendi. Ama olmadı” dedi. Putin Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımayı reddetmenin in azından Beyaz Rusya ile Batı arasındaki ilişkilerin düzelmesine olumlu etkisi olacağını umduğunu söyleyip ekledi:

“Biz her zaman Beyaz Rusya ile Batılı komşuları ve ABD arasında ilişkilerin normalleşmesinden yana olduk. En azından bu çerçevede (Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımamak suretiyle) ortada olumlu bir netice var demektir. Nihayetinde Beyaz Rusya bizim komşumuz, ortak ekonomik alanda birlik devleti kuruyoruz. Beyaz Rusya’nın Batı toplumu ile ilişkilerini normalleştirmesi buna değer.” 

Putin ayrıca Sidorski’den Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımalarını talep etmediğini vurguladı. Minsk, Ağustos 2008’de iki cumhuriyeti tanımayı düşündüğünü açıklamıştı. Ama geçen yıla kadar Batı’nın Avrupa’nın son diktatörü diye etiketlediği Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Moskova ile kredi anlaşmazlığı yaşayınca yüzünü AB’ye dönmüş, Abhazya ve Güney Osetya dosyası da rafa kaldırılmıştı. FT