Putin Abhazya ve Güney Osetya için düğmeye bastı

Moskova – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kosova’ya misilleme olarak Abhazya ve Güney Osetya’yı bağımsız devletler olarak tanımasa da iki ‘de facto’ cumhuriyetle ilişkileri güçlendirmek için düğmeğe bastı.

7 Mayıs’ta Kremlin’e veda edecek olan Putin, Duma’nın iki bölgenin tanınması yönündeki tavsiye kararını karşılamasa da giderayak Rusya hükümetine Sohum ve Tshinval’le ticari, ekonomik, sosyal ve bilim alanlarında ilişkilerin geliştirilmesi talimat verdi.

Atılacak adımların Gürcistan’a karşı bir hareket olmadığını belirten Rus Dışişleri’nin açıklamasına göre, Rusya Abhazya ve Güney Osetya’daki yasal kurumları tanıyacak. Dışişleri gerek görürse iki bölgede konsolosluk hizmeti de verecek.

Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıma kartıyla Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinin önüne geçemeyen Rusya, aynı tehditle Gürcistan’ın 2-4 Nisan’daki Bükreş zirvesinde NATO’dan üyelik daveti almasını engellemişti. Rusya’nın Gürcistan’ın NATO’ya davet edilmesi halinde iki cumhuriyeti tanıyabileceği öngörülüyor. (Ajans Kafkas)