Olimpiyatların kumu, çakılı Abhazya’dan

Gagra/Ajans Kafkas – Rusya, 2014 Soçi Olimpiyat Oyunları için yapılacak tesislerde kum ve çakıl gibi kaba inşaat malzemelerini Abhazya’dan temin edecek.

Bu konudaki işbirliği anlaşması Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş ile Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev tarafından dün Gagra’da düzenlenen törenle imzalandı. İhtiyaç duyulan tahminen 100 milyon ton malzemenin taşınmasına 2-3 ay içinde başlanması öngörülüyor.

İmza töreninde konuşan Tkaçev "Tesis ve alt yapının inşası için gereken milyonlarca ton kum, çakıl gibi malzemelerin temininde Abhazya’nın tabi kaynaklarını kullanmayı düşünüyoruz" dedi.

Tkaçev, bu malzemeleri 200-300 km ötedeki Rusya kaynaklarından taşımaktansa 30-40 kilometre uzaklıktaki Abhazya’dan temin etmenin daha ekonomik olacağını belirterek şunları söyledi: "Bizler memnuniyetle bugün imzalamış olduğumuz anlaşmanın gerçekleşmesine çalışacağız. Ayrıca malzemelerin deniz ve demiryolu ile Abhazya’dan Soçi’ye ulaştırılması için gayretlerimizi birleştireceğiz." Olimpiyat merkezlerinin kaliteli ve ucuza yapılması gerektiğini söyleyen Tkaçev, imzalanan anlaşmanın Abhazya ekonomisinin büyümesine imkan vereceğini de belirterek "Krasnodar Kray güvenilir bir ortak olacak ve düşüncem o ki Abhazya yönetimi de bundan hoşnut kalacak" diye konuştu. ÖZ/FT