Letonya’dan Abhazyalı gruba vize engeli

Sohum/Ajans Kafkas – Letonya’nın Moskova elçiliği festivale katılmaya hazırlanan Abhazyalı yarışma ekibine vize vermedi.

Abhazya’nın KVN (Eğlenceye yönelik yetenek gösterileri sergileyen grup) takımı ‘Abhazyalı Nartlar’ın başkanı Vianor Bebiya önceki gün Moskova dönüşünde, Letonya’nın Moskova elçiliğinin kendilerine vize vermeyi reddettiğini ve Jurmala tatil kasabasında yapılan KVN-2011 festivaline katılamadıklarını açıkladı.

Bebiya “Rusya’daki Letonya elçiliği Abhazya vatandaşlarına, bizim Rusya pasaportlarımızın sahte olduğunu söyleyerek vize vermedi” dedi. Abhazya vatandaşlarının Rusya vatandaşlığı ile birlikte ülkeler arası seyahat pasaportları da bulunuyor.

Bebiya’nın ifadesine göre, Abhazya’lı Nartlar takımının Rusya pasaportlarında misafir oldukları başka ülkelerin vizeleri de bulunuyor: “Bunlar ABD vizesi ve 2009 yılında Letonya’nın verdiği ve bizim Jurmala’daki festivale katıldığımız vizeler”.

Abhazyalı ekip 7-20 Temmuz tarihleri arasında Moskova’da Letonya elçiliğinden olumlu cevap bekledi. Sürece Moskova’daki Abhazya temsilciliği ve Abhazya Dışişleri Bakanlığı da müdahil oldu, ancak vize verilmesi sağlanamadı.

29 Temmuz’da Abhazya Dışişleri Bakanı Maksim Gvinciya, Abhazya’lı Nartlar KVN takımı ile görüştü ve Letonya yönetiminin eyleminden ötürü üzüntülerini dile getirdi. Letonya elçiliğinin eyleminin yasal olmadığını belirten Gvinciya “Abhazya her yıl bu Avrupa ülkesinden binden fazla sezonluk işçi alıyor. Bu son olay Gürcistan yönetiminin talimatı ile hareket eden Letonya yönetimi tarafından Abhazya’ya karşı yapılan ilk düşmanca hareket de değildir” dedi. KU/ÖZ/YA